Botoks jest najpopularniejszą i najskuteczniejszą formą usuwania zmarszczek mimicznych z górnej części twarzy tj. kurze łapki, zmarszczki palacza oraz tak zwana lwia zmarszczka, czyli bruzdy między  brwiami. Jest również zabiegiem prewencyjnym. Zabiegi z użyciem botoksu polegają na wstrzyknięciu małych dawek preparatu w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy.
Jest to metoda korygująca zmarszczki wywołane przez kurczenie mięśni. Botulina powoduje rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W rezultacie wyraz twarzy nie zmienia się, nie ma efektu "zamrożenia" mimiki twarzy, natomiast wygładzają się zmarszczki.
Botulinę można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się  zmarszczek, czyli działanie w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką.
U osób dojrzałych zastosowanie Botoksu wygładza zmarszczki już istniejące. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć potrzeba uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.
Zmarszczki po zabiegu całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana.

Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w  zależności od potrzeb. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 6-9 miesięcy i zależy od indywidualnych cech organizmu.

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu osoba może powrócić do swoich codziennych aktywności. Jest to jeden z tych zabiegów do których wszyscy wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i pożyteczne efekty.

Wygładzanie zmarszczek - botoks
02 lutego 2017