Do bardzo częstych dolegliwości powodujących dyskomfort należą odciski na stopach. Są to twarde miejsca powstałe na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku. Na skutek tarcia, za sprawą niewygodnego obuwia albo na skutek ucisku kości (od spodu) tkanka skórna zaczyna się bronić i robi się coraz twardsza aż powstanie grube miejsce rogowe przekształcające się w następnym stadium w bolesny odcisk. Odciski na stopach bez odpowiedniej profilaktyki potrafią się odnawiać a nawet przybierać większą i groźniejszą postać.
Nieusuwane odciski są wdeptywane coraz głębiej. Mogą doprowadzić do coraz większego bólu i być powodem stanów zapalnych.
Domowe sposoby usuwania odcisków za pomocą zmiękczających płynów lub plastrów z kwasem salicylowym często są bezskuteczne. Stosowanie ich może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia stóp.
Z uwagi na nietrwałe efekty wyżej wymienionych, domowych zabiegów oraz występujące w ich przypadku powikłania, zmiany skórne powinny być usuwane skalpelem przez profesjonalistę.

 

Usuwanie odcisków i modzeli skalpelem
02 lutego 2017